Folketinget vedtager nye regler på udlændingeområdet
Folketinget har vedtaget en række nye regler og ændringer på erhvervsområdet og studieområdet, som træder i kraft 1. april 2023.

Ændringer på erhvervsområdet
På erhvervsområdet kan man nu søge arbejdstilladelse på en supplerende beløbsordning med et fast track-spor og en beløbsgrænse på 375.000 kr. Det vil sige, at ansøgere skal have en årlig minimumsløn på kun 375.000 kr. i stedet for 465.000 kr. som på den nuværende ordning.
På AU anvender vi primært forskerordningen, så denne ændring gælder kun i de få tilfælde, hvor I ansætter internationale medarbejdere efter beløbsordningen.
Ændringer på studieområdet
På studieområdet betyder lovændringen, at udlændinge som afslutter en dansk ph.d.-uddannelse, bachelor eller kandidat automatisk vil blive meddelt et jobsøgningsophold på 3 år i stedet for de nuværende 6 måneder. Jobsøgningsopholdet giver adgang til arbejde i tre år efter endt uddannelse.
Der vil som nu være begrænsning på det timetal, den studerende/ph.d.-studerende må arbejde, men der kan søges en tillægsarbejdstilladelse med ret til fuldtidsarbejde.
Hvor kan du læse mere om de ændrede regler?
SIRI offentliggør de relevante ansøgningssider og -materialer på www.nyidanmark.dk den 1. april 2023. Så snart vi har informationen, lægger vi detaljerne omkring ændringerne på SharePoint, og hvis du sidder på en ph.d.-skole, sender vi direkte besked til ph.d.-skolelederne umiddelbart efter 1. april.
Tilhører du ikke denne gruppe eller har du ikke har adgang til SharePoint, kan du læse mere på SIRI's hjemmeside i nyheden Nye muligheder på erhvervs- og studieområdet